Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej. Ogniwa przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Dzięki temu uzyskujemy prąd stały, który za pomocą falownika przekształcany jest w prąd zmienny. Część wytworzonej energii wykorzystywana jest na bieżąco przez urządzenia zasilane energią elektryczną w domu. Pozostała część, która nie zostanie wykorzystana w momencie wytworzenia przekazywana jest do sieci energetycznej.
Instalacje fotowoltaiczne, cena których waha się w zależności od potencjału energetycznego budynku, to sprawdzony sposób na to, by potencjalnie nieograniczony zasób energetyczny został wykorzystywany do napędzania urządzeń elektronicznych oraz systemów grzewczych. To idealny sposób na to, byś mógł kontrolować przepływ energii elektrycznej oraz czerpał ze źródła innego niż paliwa spalinowe, dzięki czemu przyczynisz się do poprawy sytuacji ekologicznej na świecie.
02. Panele przetwarzają energię słoneczną w prąd. Prąd płynie do inwertera.
03. Inwerter przesyła prąd na bieżące zużycie naszego domu.
04. Nadwyżka wyprodukowanej energii wysyłana jest do energetyki.
05. W czasie gdy słońce nie świeci na panele, używamy nadwyżki “zmagazynowanej” energii.
Inwestycja w fotowoltaikę to bardzo dobry sposób na uniezależnienie się od wzrostu cen energii elektrycznej. Dzięki instalacji PV zaoszczędzisz na rachunkach za prąd. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej wynika także z faktu, że systemy fotowoltaiczne są bezobsługowe, a ich użytkowanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Instalacja fotowoltaiczna nie jest szkodliwa dla środowiska, a jej założenie nie wymaga specjalnego zezwolenia (w przypadku mocy do 50 kW).
Obecnie istnieją także możliwości uzyskania dofinansowania lub skorzystania z ulgi podatkowej dzięki czemu inwestycja zwróci się jeszcze szybciej. Sprawdź, ile będzie kosztować instalacja dla ciebie w naszym kalkulatorze .
Panele (moduły) to kluczowe elementy instalacji fotowoltaicznej. Składają się one z połączonych ogniw krzemowych. Na rynku najczęściej spotykane są panele mono- i polikrystaliczne (polikrystaliczne są obecnie wypierane z rynku przez monokrystaliczne), a ich wybór w głównej mierze zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i warunków w jakich będzie montowana instalacja (np. dostępna powierzchnia dachu).
Inwerter jest sercem całej instalacji. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC) - wykorzystywanego w urządzeniach w budynku. Falownik monitoruje także pracę całej instalacji fotowoltaicznej i umożliwia prowadzenie statystyk produkcji energii.
Licznik jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest zliczanie energii elektrycznej, która została wytworzona przez instalację PV oraz energii pobranej z sieci.