Najczęściej zadawane pytania

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ) przez naszych klientów. Jeśli masz wątpliwości, czy instalacja PV się opłaca, jak działa i ile kosztuje fotowoltaika dla domu - sprawdź poniżej.

Jeśli chcesz zadać dodatkowe pytania lub zamówić wycenę - skontaktuj się z nami!

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej. Ogniwa fotowoltaiczne przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Dzięki temu uzyskujemy prąd stały, który za pomocą falownika przekształcany jest w prąd zmienny. Część wytworzonej energii wykorzystywana jest na bieżąco przez urządzenia zasilane energią elektryczną w domu. Pozostała część, która nie zostanie wykorzystana w momencie wytworzenia przekazywana jest do sieci energetycznej.

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?

Całkowity koszt instalacji zależy od kilku czynników: jakość wykorzystanych elementów, moc instalacji, lokalizacja instalacji, koszty montażu. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na koszt instalacji jest potrzebna moc, a więc ilość paneli które zostaną wykorzystane. W zależności od tego czy zdecydują się Państwo na produkty standardowe, czy klasy premium koszt instalacji może się znacząco różnić. Dodatkowo, na cenę wpływ ma także lokalizacji instalacji – czy jest ona mocowana na dachu czy na gruncie. Jeśli chcą Państwo poznać wycenę odpowiedniej dla Państwa instalacji – zapraszamy do kontaktu.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji zależny jest od wielu elementów, ale średnio, typowe rozwiązania dla domów jednorodzinnych np. instalacja 3 kW to rząd ok. 16 000 – 18 000 zł, 5 kW to koszt ok. 22 000 – 24 000 zł.

Ile kosztuje kWp?

Koszt jednego kWp kształtuje się w przedziale od 3400 zł do 5 000 zł, w zależności od wielkości i złożoności instalacji (im większa instalacja, tym koszt jednostkowy jest niższy). Powyższe koszty są kosztami brutto i nie uwzględniają zwrotów z programów dofinansowań – np. „Mój Prąd”, programów regionalnych, dotacji gminnych czy ulgi podatkowej – po ich uwzględnieniu jednostkowe ceny mogą wynieść nawet 2800 zł za kWp.

Jak długo trwa montaż?

Montaż instalacji dla domów jednorodzinnych zazwyczaj przebiega sprawnie i nie trwa dłużej niż 1-3 dni roboczych. Czas ten może ulec wydłużeniu w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, które uniemożliwią prace na wysokościach lub też przy instalacjach od dużej mocy.

Gdzie mogę zamontować instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana na dachu – płaskim lub skośnym – albo na konstrukcji naziemnej na gruncie. W zależności od takich czynników jak stopień zacienienia lub zły stan dachu nasi specjaliści wybiorą dla Państwa najlepsze miejsce.

Jak szybko inwestycja w instalację się zwróci?

Czas zwrotu z inwestycji we własną elektrownię słoneczną zależy od kilku elementów, takich jak cena naszej instalacji budżet którym dysponujemy, korzystanie z dofinansowania. Średni okres szacuje się na ok. 6 lat. Zdarzają się instalacje, które spłacają się już po 5 latach.

Czy instalacja wymagania serwisowania?

Instalacje fotowoltaiczne są w zasadzie bezobsługowe, ale wskazany jest regularny przegląd systemu w celu zapewnienia odpowiedniej i długiej pracy instalacji. Zaleca się, aby weryfikacja pracy instalacji odbyła się po pierwszym roku od jej uruchomienia, a następnie w cyklach 5 letnich. Należy również obserwować, czy panele nie są zabrudzone – brudna instalacja będzie działać mniej efektywnie. Czyszczenie powinno zostać przeprowadzone raz do roku.

Co to jest falownik?

Inwerter – inaczej zwany falownikiem – jest sercem całej instalacji. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego (DC) na prąd zmienny (AC) – wykorzystywanego w urządzeniach w budynku. Falownik monitoruje także pracę całej instalacji fotowoltaicznej i umożliwia prowadzenie statystyk produkcji energii. Dowiedz się więcej o elementach instalacji fotowoltaicznej.

Czy mogę uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną?

Skorzystanie z dofinansowania daje możliwość obniżenia kosztów instalacji fotowoltaicznej. Na chwilę obecną istnieje możliwość skorzystania z rządowych i regionalnych programów pomocowych. W ramach rządowego programu „Mój prąd” możesz uzyskać dotację do 5 tys. złotych. Możesz także skorzystać z ulgi podatkowej. Jeśli masz pytania w tym zakresie – napisz do nas. Nasi doradcy pomagają także w uzyskaniu dofinansowania i skorzystaniu z ulgi podatkowej.