Mimo tego, że odnawialne źródła energii często kojarzone są z dużym wydatkiem, panele fotowoltaiczne są coraz częściej wybierają formą jej pozyskiwania. Jednorazowy koszt zamontowania takiej instalacji faktycznie związany jest z większą sumą pieniędzy, jednak jest to pewna inwestycja, która z czasem zwróci się i przyniesie same korzyści nie tylko jej użytkownikom, ale także środowisku naturalnemu.

Kiedy inwestycja w fotowoltaikę się zwróci?

Wytwarzanie prądu dzięki niezależnej instalacji jest świetnym pomysłem na oszczędzanie pieniędzy. Zamontowanie własnej elektrowni związane jest ze sporymi kosztami, które można zdecydowanie ograniczyć dzięki aktualnym dotacjom i dofinansowaniom oferowanym przez rząd. Dzięki temu pierwszy i zarazem najbardziej kosztowny etap samodzielnego wytwarzania prądu zostaje ograniczony do minimum. Energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł, jakim jest promieniowanie słoneczne zaspokaja niemal 100% zapotrzebowania danego obiektu na energię. Elementami, które będą miały kluczowe znaczenie dla jej wydajności są: odpowiednie położenie oraz kąt nachylenia paneli względem słońca. Najbardziej korzystnym umiejscowieniem dla systemu fotowoltaicznego jest dach spadowy skierowany ku południu, jednak różnica w wydajności instalacji zamontowanej na dachu płaskim jest na tyle niewielka, że nie jest powodem do rezygnacji z inwestycji.

Przy tego typu rozwiązaniu inwestycja w fotowoltaikę zwróci się już po 5-10 latach od momentu założenia instalacji, jednak różnice w rachunkach za prąd będą widoczne już od pierwszego miesiąca użytkowania samodzielnej elektrowni. Zabezpieczeniem na pewność zwrotu inwestycji jest także oferowana przez producentów systemów fotowoltaicznych gwarancja na wszystkie materiały, która wynosi do 25 lat. Dzięki temu mamy pewność, że w tym okresie, nakład związany z montażem instalacji zwróci się nawet kilkukrotnie. Dodatkowym atutem tego rodzaju elektrowni jest wkład w środowisko naturalne, które z pomocą nowoczesnej techniki zostaje odciążone od emisji szkodliwych substancji.