Coraz częściej wybieranym przez polskie rodziny i przedsiębiorstwa źródłem energii elektrycznej jest fotowoltaika. Ta, cechująca się niezwykłą oszczędnością instalacja, wymaga nie tylko przemyślanego ułożenia i profesjonalnego montażu, ale także odpowiedniej pielęgnacji i dbałości. Panele fotowoltaiczne na co dzień nie wymagają żadnych zabiegów, ponieważ ich konstrukcja zapewnia samoistne czyszczenie podczas padającego deszczu. Jednak z uwagi na zabrudzenia, które mogą okazać się odporne na działanie wód opadowych, takich jak odchody ptasie czy pył, samodzielna konserwacja jest nieunikniona i powinna zostać wykonywana co najmniej raz w roku.

Jak dbać i czyścić panele fotowoltaiczne?

Podstawą skutecznych zabiegów pielęgnacyjnych instalacji jest wybranie odpowiedniego czasu i akcesoriów. Okresem, kiedy panele są najbardziej narażone na powstawanie różnego rodzaju zabrudzeń jest zima. Dzieje się tak za sprawą śniegu, który utrzymuje na swojej powierzchni pył i inne zanieczyszczenia, które podczas roztopów pozostają na powierzchni paneli. Ze względu na powyższe, okresem, w którym najlepiej zadbać o czyszczenie instalacji jest wiosna. Nie bez znaczenia jest także pora dnia: mycie paneli w czasie największego nasłonecznienia może skutkować uszkodzeniem modułów, dlatego producenci zalecają wykonywanie tych czynności wczesnym rankiem lub popołudniu.

Niezbędnymi akcesoriami, jeśli chodzi o pielęgnację fotowoltaiki, jest woda oraz zwykłe mydło. Należy pamiętać, by nie stosować detergentów, które mogą podrażnić powłokę modułów, prowadząc do ich uszkodzenia. Podobne zagrożenie niesie ze sobą czyszczenie pod zbyt wysokim ciśnieniem. Dlatego chcąc odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo, zaleca się stosowanie zraszaczy, które w delikatny sposób usuną brud z powierzchni. Nie bez znaczenia jest także temperatura wody – zbyt gorąca lub zbyt zimna może doprowadzić do uszkodzenia modułów. Należy zatem stosować wodę o temperaturze najbliższej temperaturze otoczenia. Do dokładnej pielęgnacji najbardziej zabrudzonych miejsc można także użyć miękkich szczotek lub gąbek, które nie zarysują powierzchni szkła. Tak przeprowadzona konserwacja zapewni w pełni zadbaną instalację fotowoltaiczną, która zapewni kolejne lata oszczędności.